برای راه‌اندازی شبکه در یک سازمان متوسط به چه تجهیزاتی احتیاج داریم؟

هنگامی که قصد را‌ه‌اندازی شبکه‌ای در یک سازمان متوسط را داریم، اولین نکته‌ای که باید به آن دقت کنیم، نوع شبکه‌ای که سازمان به آن نیاز دارد یا عملکرد مناسبی برای سازمان دارد است. به‌طور مثال، یک سازمان ممکن است برای اجتناب از بروز مشکلات فیزیکی و دردسرهای کابل‌کشی به سراغ پیاده‌سازی شبکه‌های بی‌سیم برود، در حالی که سازمان دیگری ممکن است با هدف دستیابی به بالاترین نرخ پایداری و سرعت از شبکه‌های سیمی استفاده کند. هر یک از این شبکه‌ها ملزومات سخت‌افزاری موردنیاز خود را طلب می‌کنند که برخی از آن‌ها در هر دو شبکه مشترک هستند، در حالی که برخی دیگر مخصوص یک شبکه هستند. به‌طور مثال، در یک شبکه مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی تجهیزات همگی از طریق فرکانس‌های رادیویی به شبکه متصل می‌شوند و در عمل سوییچ نقش خاصی در این شبکه ندارد، در نقطه مقابل در یک شبکه کابلی که همه دستگاه‌ها از طریق کابل اترنت به سوییچ متصل می‌شوند، وسیله‌ای همچون اکسس‌پوینت کاربرد خاصی ندارد، زیرا کلاینت‌ها قرار نیست از طریق فرکانس‌های رادیویی به شبکه متصل شوند. در این مطلب، سعی می کنیم ملزومات مهم مورد نیاز هر دو شبکه را بررسی کنیم.

شبکه‌های بی‌سیم

سازوکار شبکه‌های بی‌سیم مبتنی بر گیرنده‌ها و دریافت‌کننده‌های بی‌سیم است. بر مبنای این تعریف از مهم‌ترین تجهیزات مهم و زیربنایی این شبکه‌ها که سازمان‌های متوسط به آن‌ها نیاز دارند به موارد زیر باید اشاره کرد:

کارت شبکه (NIC)

کارت شبکه و دانگل شبکه، دو ابزار اصلی هستند که به کلاینت‌ها و به ویژه کامپیوترهای دسکتاپی اجازه می‌دهند به روترها یا اکسس‌پوینت‌ها متصل شوند. نکته مهمی که در زمان خرید کارت شبکه باید به آن دقت کنید توانایی پشتیبانی از هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز است. کارت‌های شبکه قابلیت نصب روی شکاف PCIe مادربورد را دارند و برخی از آن‌ها به آنتن‌های خارجی تجهیز شده‌اند و برخی شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از این کارت‌ها برای اتصال به شبکه استفاده کنند. با این‌حال، در بیشتر موارد سازمان‌ها از دانگل‌های بی‌سیم برای اتصال کلاینت‌ها به شبکه‌ها استفاده می‌کنند. امروزه برندهای مختلفی در زمینه ساخت دانگل‌های وای‌فای به فعالیت اشتغال دارند. همان‌گونه که اشاره کردیم، نکته مهمی که باید به آن دقت کنید پشتیبانی دانگل از هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز است.

روتر

روتر عنصر ثابت شبکه‌های سیمی و بی‌سیم است. روتر به کلاینت‌ها و اکسس‌پوینت‌ها اجازه می‌دهد به اینترنت و پهنای باند متصل شوند. نکته مهمی که در زمان خرید روتر باید به آن دقت کنید توانایی روتر در پشتیبانی از استانداردهای مخابراتی مثل ADSL و VDSL و پشتیبانی از فرکانس‌های مختلف رادیویی است. پیشنهاد ما این است که از روترهای دو بانده‌ای که مجهز به آنتن‌های خارجی جداشونده هستند و از استاندارد VDSL و اینترنت 4G پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید تا بتوانید یک شبکه بی‌سیم پایدار و قدرتمند را پیاده‌سازی کنید.

کابل شبکه

کابل‌های شبکه یکی دیگر از تجهیزات مشترک هر دو شبکه هستند. کابل شبکه برای اتصال روتر به اکسس پوینت و ریپیتر استفاده می‌شوند. به‌طور معمول، بهتر است اتصال روتر به اکسس‌پوینت‌ها یا سایر تجهیزات از کابل‌های Cat6 نوع STP برای محیط‌های دارای نویز، UTP برای محیط‌های داخلی که داده‌های مهمی توسط شبکه انتقال پیدا نمی‌کند و از کابل شبکه SFTPدر فضاهای بیرونی استفاده کنید.

شبکه‌های سیمی

از مهم‌ترین ملزومات شبکه‌های سیمی به موارد زیر باید اشاره کرد:

سوییچ

از مهم‌‌ترین ملزومات شبکه‌های سیمی است که برای توسعه قابلیت‌های روتر و دسترسی به پورت‌های بیشتر استفاده می‌شود. کاری که سوییچ انجام می‌دهد این است که به دستگاه‌های کلاینت اجازه می‌دهد از طریق یک ارتباط سیمی پایدار و پر سرعت به شبکه متصل شوند. سوییچ‌ها در لایه 2 یا 3 شبکه کار می‌کنند و از جدول مک برای انتقال بسته‌ها از یک گره به گره دیگر استفاده می‌کنند. در زمان خرید سوییچ، باید به این نکته دقت کنید که آیا در نظر دارید در شبکه از تجهیزاتی که از فناوری PoE پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید یا خیر.

روتر

همان‌گونه که اشاره شد، مهم‌ترین مولفه دنیای شبکه است که وظیفه تجزیه و تحلیل بسته‌های اطلاعاتی که قرار است در یک شبکه محلی یا بین شبکه‌های محلی مبادله شوند را عهده‌دار است. روتر آدرس آی‌پی مقصد را بررسی می‌کند و بهترین مسیر برای انتقال بسته را انتخاب می‌کند. علاوه بر این، وظیفه تخصیص آدرس‌های آی‌پی به دستگاه‌ها را نیز عهده‌دار است.

رک شبکه

به‌طور معمول، سازمان‌ها برای مدیریت بهتر تجهیزات و پیشگیری از بروز مشکلاتی همچون صدمات فیزیکی به تجهیزات و مدیریت ساده‌تر آن‌ها از رک شبکه استفاده می‌کنند. رک محفظه فلزی است که در ابعاد و شکل‌های مختلف ساخته می‌شود و برای میزبانی تجهیزات مختلفی مثل کابل‌ها، سوئیچ‌ها، پچ‌پنل‌ها، سرورها، تجهیزات مخابراتی، UPSها، تجهیزات ذخیره‌ساز و غیره استفاده می‌شود.

کابل شبکه

کابل شبکه، رسانه‌ای است که به کلاینت‌ها و دستگاه‌های تحت شبکه اجازه انتقال اطلاعات را می‌دهد. کابل‌های شبکه به گروه‌های مختلفی مثل کابل زوج به‌هم‌تابیده بدون روکش (UTP)، کابل زوج‌به‌هم‌تابیده محافظت شده (STP)، کابل شبکه U/FTP، کابل F/UTP، کابل S/UTP، کابل SF/UTP، کابل S/FTP، کابل F/FTP و کابل SF/FTP و گروه‌بندی Cat1 تا Cat6 تقسیم می‌شوند. به طور مثال، کابل‌های Cat6 می‌توانند از سرعت 1 گیگابیت در ثانیه تا طول 100 متر و 10 گیگابیت بر ثانیه تا طول 55 متر پشتیبانی کنند.

سرور

سرور کامپیوتر توان‌مندی است که نقش مهمی در استقرار شبکه‌های درون‌سازمانی دارد. سرورها به أنواع مختلفی مثل سرورهای ایستاده، سرورهای رک‌مونت، سرورهای تیغه‌‌ای و…. تقسیم می‌شوند. اگر در نظر دارید در سازمان از رک‌شبکه استفاده کنید، بهتر است به فکر تهیه سروری باشید که توان پردازشی موردنیاز را ارایه می‌کند و به راحتی قابل نصب در رک است. از میان برندهای مختلف موجود در این حوزه، باید به سرور اچ‌پی اشاره کرد که برای طیف گسترده‌ای از کسب‌وکارها سرورهای پر قدرت طراحی کرده است،شرکت تجهیزات سرور و شبکه نتسا میتواند گزینه های متنوعی را در این زمینه به شما ارائه بدهد. از خانواده سرور های اچ پی نیز میتوان به سرور dl 580 g10 اشاره کرد.

سرور HPE DL580 Gen10 یک سرور High-density، دارای ۴ سوکت با عملکرد بالا، مقیاس پذیر و قابلیت اطمینان بالا می باشد که تمامی این ویژگی ها تنها در یک شاسی ۴U قرار گرفته است. سرور DL580 نسل ۱۰ با پشتیبانی از نسل ۲ پردازنده های مقیاس پذیر اینتل زئون قدرت پردازشی بیشتر، تا ۶ ترابایت مموری، افزایش I/O با ۱۶ اسلات PCIe 3.0، تا ۱۲ ترابایت حافظه پایدار اچ پی در کنار نرم افزارهای هوشمند و سادگی در مدیریت خودکار با HPE OneView و HPE iLO 5 در اختیار شما قرار دارد.

کارت شبکه

امروزه، بیشتر کامپیوترها مجهز به پورت‌های گیگابیتی هستند و بنابراین لزومی به تهیه کارت‌ شبکه وجود ندارد. با این‌حال، برای کاربردهای خاصی شرکت‌ها به سراغ خرید کارت‌های شبکه می‌روند. در هنگام خرید کارت شبکه باید به سرعت قابل پشتیبانی توسط آن دقت کنید. به‌طور معمول، کارت‌های شبکه قابلیت پشتیبانی از کابل‌های مسی Cat6 و Cat5 را دارند که دسترسی به سرعت‌های 100 مگابیت، یک گیگابیت، 2.5 گیگابیت، 5 گیگابیت و 10 گیگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کنند. در زمان خرید کارت شبکه بهتر است به نوع پردازنده استفاده شده در ساخت آن و نوع رابط PCIe که پشتیبانی می‌کند دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *