برای رفع اختلالات داخلی بدن و همچنین بیماری‌های عفونی به چه متخصصی باید مراجعه کنیم؟

برای رفع بیماری ها و اختلالات داخلی بدن، مهم ترین امر تشخیص به موقع بیماری و همچنین علت ایجاد آن است. به همین منظور باید ابتدا سعی کنیم علت بیماری را پیدا کنیم تا بتوان بهترین درمان را برای آن در نظر گرفت.

اختلالات داخلی بدن و همچنین عفونت‌ها، عمدتا منشا خارجی دارند و از طرق مختلف به ما انسان‌ها سرایت پیدا می‌کنند. اما گاهی نیز پیش می آید که مشکلات داخلی و عفونت از طریق میکروارگانیسم‌ها که همان باکتری، قارچ و ویروس‌ها هستند انتقال می‌یابد.

این موجودات در حالت عادی در بدن ما وجود دارند و برای ما ضرری به همراه ندارند. اما در بعضی موارد، همین موجودات باعث ایجاد عفونت‌های سختی در بدن می‌شوند که ما را مجبور به دکتر رفتن و انجام کارهای درمانی و پیشگیرانه می‌کند. حال که منشا داخلی این اختلالات را شناختیم، بهتر است به بررسی عوامل خارجی که باعث به هم ریختگی و اختلال در بدن می‌‌شوند، بپردازیم.

علت ابتلا به بیماری های عفونی

به صورت کلی دو عامل باعث ایجاد و انتقال بیماری عفونی می‌گردد. یکی تماس مستقیم و دیگری تماس غیرمستقیم است. علاوه بر آن، عواملی نظیر نیش حشرات، آلودگی غذایی و … نیز می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد.

تماس مستقیم

آسان ترین روش برای مبتلا شدن و انتقال بیماری عفونی، ایجاد تماس بین یک شخص با شخص یا حیوانی است که به بیماری عفونی مبتلا است. موارد زیر می‌‌تواند شامل این نوع تماس‌ها و انتقال بیماری باشد.

  • تماس بین انسان با انسان : یکی از شیوه‌های متداول انتقال بیماری عفونی همین است که شایع ترین آن بیماری کویید 19 است که با عطسه، سرفه، تماس و نفس به نفس شدن می‌‌‌تواند انتقال یابد.
  • انتقال بیماری طی تماس جنسی نیز یکی از شیوه‌هایی است که باعث انتقال مستقیم می‌‌شود. در بسیاری از مواقع، شخص حتی خود نیز اطلاعی از بیماری عفونی ندارد.
  • مادر به فرزند : این نوع از انتقال از طریق مادر باردار یا حتی در دوران شیردهی به کودک منتقل می‌شود.
  • حیوان آلوده به شخص: این انتقال در اثر ایجاد زخم یا گاز گرفتگی یک حیوان ممکن است انجام شود. بنابراین توصیه می کنند در صورت گاز گرفتگی توسط حیوان حتما خود را به پزشک برسانید و با توجه به تشخیص آنها، ممکن است شما را به یک پزشک متخصص معرفی کنند.

غیرمستقم

این نوع تماس به این صورت است که شما میکروب ها و ویروس های جا مانده از یک فرد دیگر بر سطح شی را وارد بدن خود می‌کنید.

برای مثال کسی که به بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا است، اگر عطسه یا سرفه‌ای کند. ذرات باقی مانده آن بر روی دستگیره در باقی می ماند و در صورتی که شما آن را لمس کنید و به چشم، دهان، بینی یا گوش خود بمالید؛ میکروب و ویروس به داخل بدن شما وارد می‌شود.

نیش حشرات

بعضی از حشرات، به عنوان حمل کننده میکروب به کار می‌روند. این نوع از حشرات به راحتی می‌توانند میکروب را از یک شخص به شخص دیگر منتقل کنند. برای مثال پشه می‌تواند حامل انگل مالاریا باشد و با نیش زدن باعث انتقال میکروب به شما شود. حشرات بسیاری می توانند عامل این انتقال باشند، برای مثال پشه، کک، شپش و … می‌توانند به عنوان انتقال دهنده عمل کنند.

آلودگی غذایی

میکروب‌ها می توانند از طریق یک منبع آب و غذای آلوده منتقل شوند. میکروب‌هایی که از این طریق منتقل می‌شوند، توانایی آلوده کردن افراد بسیار زیادی را از یک منبع مشخص دارند. یک نمونه از این بیماری، بیماری اشرشیاکلی است که می تواند در همبرگر نیم پز وجود داشته باشد و باعث انتقال بیماری شود.

مراجعه به متخصص عفونی

حال که علت بیماری‌های عفونی و انواع اختلالات دائمی را شناختیم، بهتر است به معرفی پزشکی کنیم که می‌تواند این بیماری‌ها را درمان کند.

متخصص اختلالات داخلی بدن و بیماری های عفونی در زمینه شناسایی و درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی مهارت دارد. پزشکان متخصص عفونی بیماری‌هایی که ویروس، قارچ و انگل یا همان میکروارگانیسم‌ها در آن نقش دارند، را مورد درمان قرار می دهد.

پزشکان متخصص با مشاهده بالینی و سپس بررسی آزمایش‌های بدن و تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن، اقدام به بررسی و شناخت بیماری و سپس درمان آن می کنند. رایج ترین دارویی که مورد استفاده پزشکان متخصص است، انواع آنتی بیوتیک هستند.

افراد با علت‌های مختلفی ممکن است به پزشک عفونی مراجعه کنند. اما فراموش نکنید در صورتی که هر گونه مشکلی داشتید، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید چرا که ممکن است عدم بهبود عفونت ها به موقع، باعث ایجاد مشکلات جدی و حتی مرگ شود.

بهترین متخصصان عفونی چه کسانی هستند؟

برای پیدا کردن بهترین متخصصان، می‌توانید به سایت‌هایی مراجعه کنید که تعداد زیادی از بهترین متخصصان را در خود گردهم آورده‌اند. یکی از برترین سایت‌های این حوزه ،سایت پذیرش 24 است که اقدام به معرفی و جمع آوری تعداد زیادی از پزشکان متخصص در همه زمینه‌ها و از تمامی شهرهای ایران کرده است.

در سایت پذیرش 24 شما می‌توانید تعداد زیادی از پزشکان را مشاهده کنید و حتی نظرات افرادی که به آن‌ها مراجعه کرده‌اند را بخوانید تا با یک انتخاب درست، بتوانید پزشک مورد نظر خود را برگزینید. همچنین برای دریافت نوبت نیازی به مراجعه حضوری به مطب دکتر مورد نظر نیست و می‌توانید به صورت آنلاین، نوبت خود را رزرو کنید. یکی از جذابیت‌های این سایت، نشان دادن زمان حدودی معطلی شما در مطب دکتر است. البته که چنین زمانی قطعی نیست و زمانی حدودی است.

همچنین درصورتی که شما نمی‌خواهید به دلیل بیماری کرونا، به مکان‌های شلوغ بروید، می‌توانید از خدمت مشاوره آنلاین پذیرش 24 استفاده کنید و با یک پزشک متخصص به صورت تلفنی صحبت کنید و اقدامات دارویی و درمانی را از ایشان بخواهید و با پذیرش 24 حس خوب سلامتی و آرامش را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *