مقایسه روش های سنتی و دیجیتال احراز هویت صرافی ارز دیجیتال

زمانی که مناسبات بین انسان‌ها رنگ و بوی قانونی به خود می‌گیرد، باید چاره‌ای به حال مسئله احراز هویت افراد شود. شاید تا جایی بتوان روی مسئله اعتماد متقابل حساب کرد؛ اما زمانی که مسائل مالی به میان می‌آید، افراد باید حتما از هویت واقعی یکدیگر اطمینان حاصل کنند. در سال‌های گذشته احراز هویت صرفا به‌صورت سنتی و با کمک اپراتور انسانی انجام می‌شد. اما چند سالی است که با روی کار آمدن روش‌های دیجیتال برای احراز هویت، کم‌کم روش‌های سنتی از دور خارج شده و روش‌های دیجیتال بین عموم سامانه‌ها فراگیر شده است. یکی از جاهایی که احراز هویت نیاز اساسی به شمار می‌رود، صرافی‌های ارز دیجیتال است که چند سالی است در کشور رونق پیدا کرده‌اند.

کاربرد احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال

قبل از آنکه به مقایسه روش های سنتی و دیجیتال احراز هویت صرافی ارز دیجیتال بپردازیم، بد نیست به این نکته مهم اشاره کنیم که اساسا چه نیازی به احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال است؟ هر فرد برای فعالیت در صرافی‌های ارز دیجیتال نیاز به افتتاح حساب کاربری دارد. در جریان افتتاح حساب، اطلاعاتی از سوی کاربر در سایت صرافی درج می‌شود. پس از آن باید برای تایید صحت وارد شده کار احراز هویت انجام شود. در جریان این احراز هویت اطلاعاتی از قبیل اطلاعات حساب بانکی، کارت شناسایی و … باید در اختیار صرافی قرار بگیرد تا از صحت و سقم هویت فرد اطمینان حاصل کنند.

واقعیت این است که در صرافی‌های ارز دیجیتال صحبت از جابه‌جایی مبالغ هنگفتی است که به‌صورت روزانه عملیاتی می‌شود. در چنین شرایطی قطعا باید هویت افرادی که در حال خرید و فروش رمزارزها هستند به‌طور کامل مشخص باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، امکان پیگیری‌های بعدی وجود داشته باشد. به همین دلیل احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال اجتناب‌ناپذیر است.

روش‌های مختلف احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال

مقایسه روش های سنتی و دیجیتال احراز هویت صرافی ارز دیجیتال بدون شناخت دقیق هر یک از این دو شیوه امکان‌پذیر نیست. حال که با ضرورت نیاز به احراز هویت برای فعالیت در صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا شدیم، باید بررسی کنیم که در حالت کلی چند راه برای احراز هویت پیش روی ما قرار دارد. فرآیند احراز هویت در قالب یکی از دو حالت زیر باید انجام شود:

1. احراز هویت سنتی

تا همین چند سالی قبل که خبری از تکنولوژی احراز هویت دیجیتال نبود، افراد برای هرگونه فرآیند احراز هویت باید به‌صورت حضوری با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به مراکز اعلام شده مراجعه می‌کردند. فرآیند کار نیز کاملا به شیوه سنتی پیگیری می‌شد. در واقع سازمان مورد نظر که خواه یک صرافی ارز دیجیتال باشد یا یک سازمان دولتی، مدارک لازم برای احراز هویت را به اطلاع عموم می‌رساند.

البته داستان در همین‌جا به پایان نمی‌رسد. شیوه دیگری برای احراز هویت سنتی کاربران در صرافی‌های ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد که احتمالا با آن آشنا هستید. در این شیوه از کاربر خواسته می‌شود که ابتدا یک متن مشخص را به‌صورت دست‌نویس روی کاغذ بنویسد و پایین آن را امضا کند. در ادامه باید یک عکس سلفی در حالی که کاغذ یادداشت، کارت ملی و کارت بانکی خود را در دست دارد، بگیرد. در نهایت هم یک اپراتور انسانی صحت اطلاعات وارد شده و تصویر را بررسی می‌کند و نتیجه را به اطلاع شما می‌رساند.

2. احراز هویت دیجیتال

هر شیوه‌ای که به شما کمک کند با استفاده از زیرساخت‌های دیجیتالی کار احراز هویت را انجام دهید، اصطلاحا تحت عنوان احراز هویت دیجیتال شناخته می‌شود. روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد که از آن جمله می‌توان به احراز هویت به کمک تعیین رمز عبور، دو عاملی، چند عاملی و بیومتریک اشاره کرد. در واقع این الگوریتم‌های ریاضی هستند که به کمک فرآیند احراز هویت می‌آیند. به طور کلی احراز هویت دیجیتال در یک صرافی ارز دیجیتال به‌صورت زیر انجام می‌شود:

  • کد ملی و شماره تلفن همراه کاربر گرفته می‌شود و در صورتی که شماره به نام کد ملی در بانک اطلاعاتی ثبت شده باشد، وارد مرحله بعد می‌شود.
  • اطلاعات هویتی کاربر از او دریافت می‌شود و با اطلاعات سامانه ثبت احوال مطابقت داده می‌شود.
  • شماره تلفن ثابت کاربر دریافت می‌شود. سپس یک تماس در قالب ارسال پیام صوتی خودکار با آن شماره گرفته می‌شود. به این ترتیب کار احراز هویت شماره تلفن ثابت فرد نیز انجام می‌شود.
  • اطلاعات حساب بانکی کاربر دریافت می‌شود و با داده‌های بانکی مطابقت داده می‌شود.
  • ویدئو سلفی 5 دقیقه‌ای از چهره خود باید ضبط کنید. به کمک الگوریتم‌های خاصی کار تطابق چهره ضبط شده با تصاویر موجود در سامانه ثبت احوال انجام می‌شود.

مقایسه روش های سنتی و دیجیتال احراز هویت صرافی ارز دیجیتال

در این قسمت زمان آن رسیده است که به مقایسه روش های سنتی و دیجیتال احراز هویت صرافی ارز دیجیتال بپردازیم. چند نکته بسیار مهم و اساسی وجود دارد که باید حتما به آن‌ها در این بخش اشاره کنیم. این نکات عبارت‌اند از:

1. دقت فرآیند احراز هویت

همان‌طور که مشاهده کردید، احراز هویت به شیوه سنتی با استفاده از اپراتور انسانی انجام می‌شود. هر جا پای اپراتور انسانی به میان می‌آید، احتمال خطا هم وجود دارد و هیچ‌گاه نمی‌توان این اشتباهات و خطاها را به صفر رساند. اما احراز هویت به صورت دیجیتال با استفاده از الگویتم‌های ریاضی مختلف و همچنین استفاده از بانک‌های اطلاعاتی متقن، دقت کار احراز هویت را تا سطح بسیار بالایی ارتقا بخشیده‌اند و همین مسئله باعث شده است احتمال خطا در این فرآیند تقریبا به صفر برسد.

2. سرعت فرآیند احراز هویت

با استفاده از روش احراز هویت سنتی، اپراتور انسانی باید تک‌تک مدارک را مورد بررسی قرار دهد و این کار قطعا زمان‌بر خواهد بود. از طرفی هر صرافی ارز دیجیتال، کارمندان مشخص و محدودی برای کار احراز هویت دارد. این مسئله باعث می‌شود که در طول روز امکان تکمیل فرآیند احراز هویت تعداد محدودی وجود داشته باشد. همچنین بررسی صحت و سقم اطلاعات وارد شده نیز چند روز زمان می‌برد. در مقابل در فرآیند احراز هویت دیجیتال، همه کارها در لحظه انجام می‌شود. به همین دلیل نتیجه احراز هویت افراد نهایتا ظرف 24 ساعت مشخص می‌شود. از طرفی در یک زمان مشخص امکان اینکه افراد بیشتری کار احراز هویت را انجام دهند، فراهم است.

3. امنیت فرآیند احراز هویت

واقعیت این است که فرآیند احراز هویت دیجیتال امتحان خود را در سال‌های اخیر پس داده است و از نظر امنیتی هیچ‌گونه ایراد و ابهامی درباره آن مطرح نیست. در کنار صرافی‌های ارز دیجیتال، نهادهای دیگری مانند قوه قضاییه، موسسات مالی و کارگزاری‌های بورس نیز از فرآیند احراز هویت دیجیتال استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده ایمنی بالا و حفاظت خوب این روش از اطلاعات کاربران است.

کلام پایانی

در طول سال‌های اخیر احراز هویت دیجیتال با سرعت نسبتا کندی در حال پیشرفت بود و کم‌کم دستگاه‌های گوناگون از این قابلیت استفاده می‌کردند. اما با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به سرعت تصمیم به استفاده از خدمات احراز هویت دیجیتال گرفتند تا از مشکلات و چالش‌های پیش روی خود بکاهند. صرافی‌های ارز دیجیتال نیز از این قافله جا نمانده‌اند و از خدمات احراز هویت دیجیتال شرکت یوآیدی برای احراز هویت مشتریان خود استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد که تا چند سال آینده احراز هویت به شیوه سنتی کاملا منسوخ شود و جای خود را به احراز هویت دیجیتال دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *