چه کسانی در برابر نوع دلتا کرونا در امان هستند؟

ویروس کرونا از زمانی که شیوع پیدا کرده است جهش های زیادی داشته که حتما درباره نوع دلتای آن شنیده اید البته که این بحث در کل جهان و ایران مطرح شده و سر و صدای زیادی بپا کرده است. متاسفانه این نوع کرونا نسبت به نوع اولیه آن سرایت و واگیری بیشتری دارد. اما الان میخوام درباره افرادی که در برابر این ویروس در امان هستند صحبت کنیم. البته که اولویت در امان بودن از این ویروس خطرناک،رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی است. اما بعد از رعایت این پروتکل ها افرادی که دو دوز واکسن هارو می زنند دسته دومی هستند که از شر این کرونا تا حدودی در امان هستند. برای افرادی که واکسن زده اند و برنامه سفر به کیش دارند طبق قوانین سازمان ایرانگردی و جهانگردی، هتل ارم بزرگ کیش برای رعایت پروتکل های بهداشتی هر چند ساعت یکبار این هتل را ضدعفونی میکند تا مسافران محترم از این ویروس بدور باشند و سفر خوبی را تجربه نمایند.

از طرفی نوع جهش یافته این ویروس به اروپا هم رسیده است که موجب نگرانی مردم شده و برای همه سوال ایجاد شده است که آیا واکسن های موجود تاثیری در برابر این ویروس دارد یا ن. که رئیس شرکت بیونیک، اوغور شاهین گفته است که جدیدا به صورت مشترک با شرکت آمریکایی فایزر واکسن کرونا تولید کرده است. و این واکسن موجب می شود تا مقاومت و سیستم ایمنی بدن انسان بالا برود و از این ویروس در امان باشند.

چه افرادی کرونا دلتا نمی گیرند

بسیاری از دانشمندان و محققان برای اولین بار نقش ژنتیک در بدن افرادی که تحت تاثیر این ویروس قرار می گیرند اما بیمار نمی شوند را کشف کردند. این افراد ژن هایی دارند که ویروس را بروز نمی دهند این افراد سه برابر بقیه خطرناک ترند، برای مثال فردی که دستان یا سطح لباس و بدنش ویروس داشته باشد اما بدنش این ویروس را نشان نمی دهد و فرد احساس می کند که این بیماری را ندارد و به بقیه نزدیک می شود و آنها را دچار میکند. در کل بٌعد جمعیتی این مسئله بسیار اهمیت دارد چون شما با افرادی روبرو هستید که نسبت به بیماری مقاوم هستند اما آلوده اند. گفته شده است که ابتلای افراد در هتل ارم بزرگ کیش کمتر است و این با مسئولیتی مدیر این مجموعه را نشان می دهد.

بدن اینجور افراد دارای ژن HLA در واقع این ژن در کروموزوم 6 این افراد دیده شده است. نام دیگر این ژن لکوسیتی می باشد این ژن این ژن بدن را قوی نگه می دارد و از دچار شدن آن به انواع ویروس ها جلوگیری می کند.اما در برابر بعضی از ویروس های قوی این ژن نیز نمی تواند کاری کند.

البته این ثابت شده است که واگیری و درگیری مردم و مبتلا شدن آنها بستگی به ژن هم دارد و واکسن می تواند کمک جزیی به این افراد کند. اما در هر صورتی رعایت شرط عقل است . پس این بیماری را جدی بگیرید و از تماس با دیگر افراد خودداری کنید حتی افرادی که ناقل نیستند. با این کار هم به خود و هم به عزیزان و افراد جامعه لطف می کنید البته که با این کار خستگی کار بی وقفه پرستاران کشورمان را نیز جبران خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *