تفاوت ui و ux چیست؟ (همراه با مثال)

تفاوت ui و ux چیست؟

همه ما در سیستم هایی با مشکل روبرو شده ایم که هنگام کار با نرم افزارهای مختلف ظاهرشان خوب به نظر می رسد، اما کار با آنها بسیار دشوار است یا برعکس.

این برای دو مفهوم UI و UX کاربرد دارد که امروز در مقاله خود بحث می کنیم.

در این مقاله قصد داریم معنای این دو اصطلاح را به زبان ساده بیان کنیم و در آخر به اینکه تفاوت UI و UX چیست؟ بپردازیم.

UI چیست؟

UI چیست؟

UI مخفف User Interface Design است. در واقع، رابط کاربری طراحی بخشی از یک وب سایت یا برنامه است که کاربر آن را می بیند و به جنبه گرافیکی آن را بیشتر توجه می کند.

طراح رابط کاربری تعیین می کند که هر بخش به چه شکلی ظاهر می شود تا وب سایت را به درستی جلوه دهد.

طراحی رابط کاربری با کمک طراحان گرافیک سایت ها و برنامه نویسان جلویی تحقق می یابد.

طراحی رابط کاربری از این جهت مهم است که کاربر مستقیماً با آن ارتباط برقرار می کند و افراد معمولاً به وب سایت هایی با طراحی ضعیف اعتماد می کنند.

نمونه هایی از UI

  1. منو چه شکلی است؟
  2. رنگ دکمه جستجو باید با رنگ پایه سایت مطابقت داشته باشد.
  3. چگونه می توان یک باکس بنر برای بنرها طراحی کرد؟

UI چیست؟

UX چیست؟

UX مخفف User Experience Design است. این به احساسات و راحتی کاربر هنگام کار با اجزای مختلف سایت اشاره دارد و جنبه های تعامل کاربر با هر بخش را بررسی می کند.

وب سایت ما به گونه ای طراحی شده است که هر بخش به راحتی در دسترس کاربران قرار می گیرد و کار با هر بخش به عنوان راحتی و راحتی کاربر در نظر گرفته می شود. اینها مواردی است که در زمینه UX مهم هستند.

نیازی به گفتن نیست که این فقط یکی از جنبه های طراحی UX بود.

جنبه دوم مربوط به راهنمایی کاربر است. چگونه کاربران را به صفحه مورد نظر خود هدایت می کنیم.

چگونه کاربر اهداف ما را در وب سایت دنبال می کند. در واقع،تجربه کاربر مربوط به مدیریت و راهنمایی کاربر از لحظه ورود به سایت تا لحظه خرید محصول (یا هدف دیگر) است.

نمونه هایی از UX

  1. چه گزینه هایی باید در منو قرار گیرد؟
  2. کادر جستجو را از کجا پیدا کنید.
  3. تبلیغات بنر در صفحه سایت کجاست؟

تفاوت UI  و UX چیست؟

تفاوت UI  و UX چیست؟

همانطور که مقاله تاکنون توضیح داده است، این دو اصطلاح دو معنی متفاوت دارند، اما اغلب توسط افراد مختلف اشتباه گرفته می شوند. پس لازمه که دقیقا بدانیم تفاوت UI و UX چیست؟

هنگام طراحی سایت یا نرم افزار رابط کاربر، با ظاهر سایت سروکار دارد. در حالی که UX هماهنگی طراحی را با نیازهای کاربر بررسی می کند و وفاداری و نرخ تبدیل مشتری را افزایش می دهد. این بزرگترین تفاوت بین UI و UX است.

برای بررسی بیشتر این مفهوم، بیایید به یک مثال نگاه کنیم. به عنوان مثال، ما می خواهیم یک بخش فیلتر محصول را در وب سایت قرار دهیم تا کاربران بتوانند از طریق فیلتر کردن، محصول خاصی را راحت تر پیدا کنند. حتماً هنگام خرید آنلاین از این فیلترها استفاده کرده اید.

در فیلتر، شکل ظاهری هر قسمت، نحوه نمایش گزینه ها و … به UI مربوط می شود، اما چه گزینه هایی در این فیلتر قرار داده شده اند تا کاربر زودتر به محصول مورد نظر برسد، جایی که فیلتر قسمت محصول واقع در صفحه با UX مرتبط است.

ادامه مقاله تفاوت UI و UX چیست؟ :

اگرچه این دو مفهوم دارای معانی جداگانه ای هستند، اما در طراحی این دو با یکدیگرند و با کمک هر دو می توان به طراحی زیبا و عملی دست یافت.

ممکن است با وب سایتی روبرو شوید که بسیار زیبا به نظر برسد اما وقتی با آن کار می کنید نظر شما درباره سایت کاملاً تغییر می کند!

به عنوان مثال، اگر می خواهید مقاله خاصی از این سایت پیدا کنید، اما دکمه جستجو را پیدا نمی کنید! سپس مقدار UX طراحی وارد عمل می شود.

نکته این است که UI و UX دو بعد تفکیک ناپذیر از طراحی هستند. بارها پیش می آید که برای داشتن تجربه کاربری بهتر نیاز به تغییر رابط کاربری و شکل ظاهری دارید و هرگونه تغییر در رابط کاربری بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *