مهم ترین کاربرد های جاوا اسکریپت (برای بازار کار 2021)

کاربرد های جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان مبتنی بر وب است که برای طراحی برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله شما را با برخی از مهم ترین کاربرد های جاوا اسکریپت آشنا خواهیم کرد. اگر شما هم علاقه مند به یادگیری جاوا اسکریپت هستید و می خواهید در مورد کاربرد های جاوا اسکریپت بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم این مقاله کامل را بخوانید تا اطلاعات لازم و کافی را در این زمینه کسب کنید.

پیاده سازی صفحات داینامیک (پویا)

کاربرد های جاوا اسکریپت

قبل از اینکه نگاهی دقیق به کاربرد های جاوا اسکریپت بیندازیم، لازم به ذکر است که جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر وب است که تقریباً در همه وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وب سایت ها قبل از به وجود آمدن جاوا اسکریپت معمولاً به صورت استاتیک (ثابت) طراحی می شدند که صفحات آن ها ظاهر تقریبا ضعیفی داشتند و هیچ عملکردی از خود نشان نمی دادند.

یکی از کاربرد های جاوا اسکریپت که امروزه شاهد آن هستیم این است که می تواند برای ایجاد صفحات وب به صورت داینامیک (پویا) مورد استفاده قرار بگیرد که وب سایت شما را به صورت تعاملی نگه می دارد و از حالت خشک و بی روح قبلی در میاورد و کاربر هنگام ورود به سیستم احساس خوبی خواهد داشت. به همین دلیل قابلیت داینامیک سازی صفحات وب یکی از مهم ترین کاربرد های جاوا اسکریپت است.

امکان محاسبات در جاوا اسکریپت

محاسبات با جاوا اسکریپت

یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای جاوا اسکریپت این است که می تواند برخی از مشکلات ساده را از طرف کاربر حل کند.

به عنوان مثال فرض کنید می خواهید وب سایت خیلی ساده را طراحی کنید که کاربر مقدار مورد نظر خود را به واحد دلار وارد کند و آن را به دینار دریافت کند یا بالعکس.

اگر روند محاسبه تبدیل این دو ارز به سمت سرور اختصاص داده شود ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، زیرا تا زمانی که اطلاعات به سرور ارسال شود و سرور این محاسبات را انجام داده و آن را برای کاربر بفرستد، قطعا مدت زمان زیادی طول می کشد.

خوشبختانه یکی از بزرگ ترین مزایا و کاربردهای جاوا اسکریپت این است که می تواند این محاسبات را در همان سمت کاربر انجام داده و نتیجه کاربر را نمایش دهد و هیچ نیازی به ارسال اطلاعات به سمت سرور نباشد. بنابراین جاوا اسکریپت از این طریق می تواند سرعت وب سایت را افزایش دهد.

جاوا اسکریپت تعداد زیادی کتابخانه استاندارد و پر استفاده برای ریاضی دارد که می توانید از آن ها برای انجام محاسبات ریاضیات پیچیده استفاده کنید.

این یکی از بهترین کاربرد های جاوا اسکریپت است، زیرا همان طور که می دانید سایتهای زیادی وجود دارند که محاسبات ریاضی مختلفی را برای کاربرانشان انجام می دهند. این وب سایت ها محاسبات مختلف ریاضی را به کمک این کتابخانه های جاوا اسکریپت انجام می دهند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه مند به نوشتن سایت هایی هستند که بتوانند در ریاضیات بسیار خوب عمل کنند، می توانید برای انجام این کار از این کتابخانه های جاوا اسکریپت استفاده کنید.

تعاملی کردن سایت با جاوا اسکرپیت

طراحی سایت با جاوا اسکریپت

یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های جاوا اسکریپت این است که اصلی ترین قسمت هر وب سایت به کمک زبان جاوا اسکریپت پیاده سازی می شود!

ممکن است برایتان سوال باشد که منظور از “اصلی ترین قسمت” چیست.

وب سایت هایی که فقط با زبان های Html و Css پیاده سازی می شوند، هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند و هیچ تعاملی با کاربر ندارند.

به عنوان مثال اگر کاربری روی یک المنت (عنصر) از وب سایت کلیک کند، وب سایت شما هیچ واکنشی به کلیک کاربر نخواهد داشت.

یا اگر کاربری داخل یک اینپوت متنی تایپ کند، وب سایت شما هیچ واکنشی نسبت به تایپ کاربر نخواهد داشت.

چون شما نمی توانید با Css برای سایت رفتار و عملکرد تعریف کنید.

دقیقا اینجاست که جاوا اسکریپت به کمک طراحان وب می آید.

شما می توانید به کمک جاوا اسکریپت برای سایتتان رفتار تعیین کنید و برای هر کدام از رفتار های کاربر، واکنش متناسب نشان دهید.

به عنوان مثال به محض کلیک کاربر روی ی محصول، آن محصول را به کمک جاوا اسکریپت به سبد خرید کاربر اضافه کنید.

پس به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که یکی از اصلی ترین نیاز های هر وب سایت و بازار کار، تسلط بر جاوا اسکریپت است.

یکی دیگر از مزیت های جاوا اسکریپت این است که تقریبا در تمامی مرورگر ها پشتیبانی می شود و کد های جاوا اسکریپت نوشته شده توسط شما، در تمامی مرورگر ها به یک شکل اجرا می شوند.

بعد از ارائه شدن جاوا اسکریپت، حتی مایکروسافت این زبان قدرتمند اسکریپت نویسی را به اینترنت اکسپلورر اضافه کرد و امروز این مرورگر از جاوا اسکریپت نیز پشتیبانی می کند. هر چند که امروزه توجه چندانی به این مرورگر نمی شود.

برنامه نویسی سمت سرور با جاوا اسکریپت

برنامه نویسی سمت سرور با جاوا اسکریپت

زمانی که جاوا اسکریپت ارائه شد، هدف از ارائه آن استفاده در پیاده سازی ظاهر سایت و قسمت بصری (فرانت اند) بود اما امروزه با پیشرفتی که جاوا اسکریپت داشت می توان از آن برای برنامه نویسی سمت سرور هم استفاده کرد.

دقیقا یکی دیگر از کاربرد های جاوا اسکریپت این است که می تواند علاوه بر سمت کلاینت در سمت سرور هم اجرا شود و با دیتابیس وب سایت در ارتباط بوده و تمام اطلاعات موجود در سایت را داخل دیتابیس ذخیره و دسته بندی کند.

یکی از تکنولوژی های مربوط به جاوا اسکریپت رانتایم Node Js است. همان طور که از اسمش (رانتایم) پیداست نود جی اس یک محیط اجرا است که می تواند کد های جاوا اسکریپت را در سمت سرور اجرا کند.

ممکن است برایتان سوال باشد که منظور از سمت سرور چیست.

برنامه نویسی وب از دو قسمت تشکیل شده است؛ سمت کلاینت (کلاینت ساید) و سمت سرور (سرور ساید).

سمت کلاینت تمام قسمت هایی از وب سایت است که توسط کاربر قابل مشاهده است.

به عنوان مثال تمام قسمت های ظاهری سایت مثل عکس ها، متن ها، منو، اسلایدر، محصولات و … کاملا قابل مشاهده هستند که به این قسمت کلاینت ساید گفته می شود.

در مقابل کلاینت ساید مفهوم سرور ساید وجود دارد که قسمتی از وب سایت است که توسط کاربر قابل مشاهده نیست.

ممکن است برایتان سوال باشد که “چطور ممکن است قسمتی از وب سایت توسط کاربر قابل مشاهده نباشد؟”.

قسمت لاگین (ورود) یک وب سایت را در نظر بگیرید. اکثر فرم های لاگین از شما یک یوزرنیم و یک پسورد می گیرند و طبق اطلاعات شما تصمیم گیری می کنند.

به عنوان مثال اگر اطلاعات شما به درستی وارد شده باشند به شما مجوز ورود به پنل می دهند اما اگر اطلاعات شما در وب سایت وجود نداشته باشد به شما خطا می دهد و مثلا می گوید که “همچین کاربری در سایت وجود ندارد!”.

الان شما فقط ظاهر کار را مشاهده می کنید. شما متوجه نمی شوید که چه بلایی سر اطلاعات شما آمد و اصلا چرا به شما پیغام خطا را نمایش داد. (اطلاعات شما به سمت سرور ارسال می شود و در آن جا با اطلاعات کل کاربران مقایسه می شود)

دقیقا به همین قسمت و قسمت های مشابه از وب سایت، سمت سرور اون سایت گفته می شود.

برنامه نویسی موبایل با جاوا اسکریپت

برنامه نویسی موبایل با جاوا اسکریپت

همان طور که می دانید امروزه بسیاری از افراد به برنامه نویسی اپلیکیشن های مختلف برای تلفن های هوشمند (اندروید و IOS) روی آورده اند و یکی از دلایل این امر این است که این قسمت از برنامه نویسی درآمد خوبی دارد.

یکی دیگر از دلایل این امر می تواند قابل دسترس تر بودن تلفن های موبایل است.

قطعا شما در طی روز بیشتر از لپتاپ با گوشی موبایلتان سر و کار دارید و تلفن های هوشمند بیشتر از بقیه دستگاه ها در دسترس هستند و بیشتر استفاده می شوند.

یکی از بهترین کاربرد های جاوا اسکریپت این است که می توان از آن برای پیاده سازی برنامه هایی استفاده کرد که روی هر تلفن هوشمندی با iOS ,Android یا BlackBerry اجرا می شوند.

شاید از خود بپرسید که استفاده از این کاربرد جاوا اسکریپت چه فایده ای نسبت به رقبا دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که برنامه نویسی و توسعه برنامه ها از طریق جاوا اسکریپت بسیار آسان تر از سایر زبان های برنامه نویسی است.

یکی دیگر از مزیت ها این است که اپلیکیشن هایی که به کمک جاوا اسکریپت پیاده سازی می شوند، هم روی سیستم عامل اندروید و هم IOS قابل اجرا هستند.

شما یک بار فقط یک کد را می نویسید و از همان کد هم در اندروید و هم در IOS استفاده می کنید.

از تکنولوژی های جاوا اسکریپت که برای پیاده سازی اپلیکیشن های موبایل استفاده می شود می توان به ریکت نیتیو و ویو نیتیو اشاره کرد.

بازی سازی با جاوا اسکریپت

یکی دیگر از کاربرد های جاوا اسکریپت فعالیت در زمینه بازی سازی است.

با پیشرفتی که جاوا اسکریپت دارد، امروزه کتابخانه و موتور های زیادی از جاوا اسکریپت برای بازی سازی ارائه شده است.

شما می توانید به کمک جاوا اسکریپت و لایبرری های آن به راحتی در زمینه بازی سازی فعالیت کنید و بازی های دلخواه خودتان رو پیاده سازی کنید.

در ادامه به چند مورد از تکنولوژی های جاوا اسکریپت برای بازی سازی اشاره می شود:

 1. Babylon Js
 2. Impact Js
 3. GDevelop
 4. Melon Js
 5. PlayCanvas
 6. Phaser Js
 7. Pixi Js
 8. Physics Js
 9. A-Frame

پیاده سازی اپلیکیشن دسکتاب با جاوا اسکریپت

برنامه نویسی دسکتاپ با جاوا اسکریپت

شاید از این همه کاربرد تعجب کنید!

جاوا اسکریپت برای پیاده سازی برنامه های دسکتاپ نیز لایبرری و فریمورک های مختلفی دارد و شما می توانید به کمک جاوا اسکریپت برای دسکتاپ نیز اپلیکیشن های مختلفی پیاده سازی کنید.

یکی از تکنولوژی های جاو اسکریپت که برای نوشتن اپلیکیشن های دسکتاپ استفاده می شود Electron Js است.

شایان ذکر است که نرم افزار های دسکتاپ که امروزه خیلی با آن ها سر و کار داریم با همین Electron Js نوشته شدند؛ مثل :

 1. Visual Studio Code (Vs Code)
 2. Skype
 3. Discord
 4. Slack
 5. MailSpring
 6. Atom
 7. Tusk
 8. WordPress Desktop

سخن پایانی (نتیجه گیری)

همان طور که از این مقاله متوجه شدید جاوا اسکریپت پیشرفت فوق العاده ای داشته است و بنا به همین پیشرفتش بازار کار خیلی خوبی نسبت به رقبای خودش دارد.

پس چه بهتر که شما جاوا اسکریپت را به صورت تخصصی یاد بگیرید و وارد بازار کار شوید.

منابع مختلفی برای آموزش جاوا اسکریپت وجود دارد. شما می توانید برای یادگیری جاوا اسکریپت از دوره آموزشی این وب سایت (وب سایت یوزرکد) استفاده کنید و به یک متخصص جاوا اسکریپت تبدیل شوید.

در این مقاله سعی کردیم کاربرد های جاوا اسکریپت را بررسی کنیم.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر این مقاله برای شما مفید واقع شد، نظرتان را کامنت کنید.

تا مقاله دیگر خدا یار و نگهدارتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *