افراد با مزاج بلغمی چه ویژگی هایی دارند؟

مزاج بلغمی

مردم در زمینه طب سنتی دارای خلق و خو و مزاج های متفاوتی هستند. هر کدام از این خصوصیت ها یا مزاج ها ویژگی های خاص خود را دارند و در نتیجه افراد برای حفظ سلامتی خود مجبورند با توجه به طبیعت خود از انواع رژیم های غذایی پیروی کنند. برای مثال خوردن گوشت گاو یا ماهی برای فردی بسیار مفید است و از سوی دیگر ممکن است فرد دیگری با خوردن هر کدام از این غذاها احساس بی حالی و بیماری کند یا حتی وزن اضافه کند!

در این مقاله از یوزرمگ به سراغ مزاج بلغمی رفتیم تا توصیه ها، ویژگی ها، راه هایی برای کاهش وزن سریع و … به شما بگوییم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد مزاج بلغمی، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی های ظاهری افرادی با مزاج بلغمی

ویژگی های ظاهری افراد با مزاج بلغمی

بدن افراد بلغمی: معمولا جثه ای درشت و قدی کوتاه دارند و استخوانبندی آنها نسبتاً کوچک است. افراد بلغمی چربی بالایی دارند و مستعد چاقی هستند، اگرچه برخی ممکن است لاغر باشند. آنها اضافه وزن دارند و ممکن است کمی چاقی در پهلو داشته باشند و بافت چربی در بدن آنها بیشتر از بافت عضله است. فردی که مزاج بلغمی دارد نمی توان خیلی لاغر کرد و اگر این فرد لاغر استخوانی شود بیمار می شود. چربی بدن آنها به دلیل خوردن مواد سرد و مرطوب افزایش می یابد. قفسه سینه شان فراخ نیست ولی سینه های بزرگ و درشتی دارند. شانه های فرد بلغمی حالت افتاده دارند و مفاصل آن ها نا مشخص است. معمولاً ورم مچ پا دارند.

پوست افراد بلغمی: افرادی با مزاج بلغمی پوستی روشن و شفاف دارند. پوست صورت و بدن آنها سفید و رنگ پریده و دارای منافذ ریز است. پوست آنها سرد و مرطوب، نرم و سبک است و گاهی به دلیل رطوبت بالا، زیر چشم و زیر گلو حالت چروکیده به خود میگیرد. کف دست و پاهایشان سرد است. اگر رطوبت در بدن آنها غالب باشد، پوست صورت آویزان می شود.

موهای افراد بلغمی: افرادی با مزاج بلغمی دارای موهای کوتاه، نرم، نازک، صاف و با رنگ های روشن و بلوند، قهوه ای یا قهوه ای روشن هستند. سرعت رشد موها کم است، ریزش موی آنها بسیار زیاد است و به سرعت سفید می شود. بدن آنها دارای موهای کوتاه یا نازک است. هر چه مغز سردتر و مرطوب تر باشد، مو هم روشن تر میشود. نوزادان سردسیر در شکم مادر موهای زیادی ندارند. به همین دلیل است که نوزادان در شمال اروپا بدون مو به دنیا می آیند، در حالی که نوزادان در مناطق استوایی با موهای تیره و پرپشت به دنیا می آیند.

ناخن‌ها: رنگ ناخنهایشان روشن است

تعریق پوست افراد بلغمی مزاج: پوست این افراد دارای منافذ کوچکی است، بنابراین کمتر عرق می کنند و هنگام تعریق عرق عرق سرد می کنند.

رگ ها: رگ های این افراد، برجسته  و مشخص نیستند.

ویژگی های ظاهری افراد با مزاج بلغمی

نبض: افراد بلغمی نبض ضعیف، سست و نامشخص دارند.

چشم: سفیدی چشم آنها به رنگ سفید است و چشمانشان معمولاً درشت، بی حال، خسته و به رنگ روشن است. رطوبت زیاد باعث افزایش سایز چشم و سرمای زیاد باعث روشن شدن رنگ آن می شود. اگر رطوبت در بدن آنها غالب باشد، چشمانشان متورم می شود.

دهان: اکثرا تشنه نمیشوند. موقع صبح دهان آنها ترش یا بی مزه است، مخصوصاً صبح زود، ترشح بزاق آنها زیاد است و هنگام خواب ممکن است آب دهانشان روی بالش بریزد.

زبان و دهان افراد با مزاج بلفمی

زبان: زبان آنها درشت و مرطوب و به رنگ صورتی باردار و صورتی مایل به سفید است.

بینی: معمولاً بینی کوچکی دارند. ترشحات بینی آنها بزرگ و رقیق است.

قدرت بدنی: انرژی و قدرت بدنی کمی دارند، تنبل و بی حال هستند و زود خسته می شوند.

حرکات بدن: حرکات بدن آنها کند و بی نشاط است.

حالت حرف زدن: این افراد آهسته، کلمه به کلمه و با صدای آهسته و ناقص صحبت میکنند.

پوشش: افرادی با مزاج بلغمی در تمام فصول سردشان است و بیشتر از بقیه لباس می پوشند.

خواب افراد بلغمی: زیاد می خوابند و اغلب وقتی از خواب بیدار می شوند هنوز احساس کسالت می کنند. در خواب هایی که می بینند معمولاً رنگ سفید، آب، رودخانه، برف و باران دیده می شود. آنها همچنین خواب پرواز در آسمان، حمل بارهای سنگین و چیزهای بدبو را میبینند. به دلیل وجود مخاط زیاد در حنجره، هنگام خواب زیاد خروپف می کنند.

هضم: هضم ضعیف و معده نفخ دارند، معمولاً بدون یبوست و دفع آنها که شامل عرق، مدفوع و ادرار است رنگ پریده و بی بو است. تحمل گرسنگی پایین و اشتهای بالایی دارند و معمولاً توانایی زیادی برای کنترل اشتهای خود ندارند. تمایل زیادی به مصرف غذاهای گرم مانند شیرینی ها و ادویه ها و همچنین غذاهای شور دارند، اما تمایلی به مصرف غذاهای سرد مانند ترشی نشان نمی دهند.

میل جنسی: میل و قدرت جنسی آنها کم و تداوم کمی دارد.

آب و هوا: تحمل سرما را ندارند، از کولر فراری هستند و علاقه زیادی به گرم کردن و پوشیدن لباس گرم دارند. زمستان برای آنها فصل بسیار بدی است زیرا زمستان باعث افزایش خلط در بدن می شود. تابستان فصل مناسبی برای این افراد است.

ویژگیهای شخصیتی افرادی که مزاج بلغمی دارند

ویژگی های شخصیتی افراد با مزاج بلغمی

آن ها عمدتا درونگرا، آرام و ساکت هستند و کمتر با دیگران دوست هستند. روابط اجتماعی آنها چندان قوی نیست و انزوا و تنهایی را ترجیح می دهند.

در بیشتر امور بی احساس، بی خیال و بی بند و بار هستند، همه چیز را به راحتی می پذیرند و درگیر هیچ کاری نمی شوند. آنها بر خلاف خلق و خوها حسابگر، منطقی، محتاط، محافظه کار، معتدل و گاهی ترسو هستند و مستعد خطر نیستند. آنها غیر ارادی و تحت تأثیر دیگران هستند.

آنها آرام، صبور و صلح طلب هستند و با دیگران بسیار مسالمت آمیز رفتار می کنند. آنها سازشکار و کمتر عصبانی می شوند. آنها به عشق نیاز دارند و همیشه کوتاه می آیند.

افراد بلغمی مزاج افرادی گذشته نگر، واقع گرا هستند و ذهن اقتصادی دارند. آن ها دارای رفتارهای موذیانه هستند، آب زیرکاهند و با پنبه سر می برند. کارشان را با زبان پیش می برند و در محیطهای کاری زیرآبزنی می کنند. سیاستمدار هستند و اهل پنهان کاری اند. بلغمی مزاج ها حتی در هنگام عصبانیت هم منفعت های خود را از یاد نمی برند.

این افراد معمولاً فعال نیستند، حرکات آهسته دارند و نسبت به محرک های خارجی بسیار کند هستند، افزایش بلغم باعث کندی فرد در فعالیت های روزانه می شود و این موجب اعتراض اطرافیان می شود. این افراد معمولاً در انجام کار خیلی دیر تصمیم گیری و حرکاتشان کند است و در نتیجه موجب بی حوصلگی دیگران می شوند.

اگر بلغم بر این افراد غلبه کند، بدن شان سست شده و سپس تنبل، کسل کننده، بی حال و کم انرژی می شوند. قدرت چندانی ندارند و از فعالیتهای بدنی زیاد و سریع اجتناب می کنند. در راه رفتن معمولاً عقب می مانند و زود خسته می شوند.

دقیق و منظم هستند و در ایجاد نظم صبور هستند. وظایف روزمره خود را با آرامش، خونسردی و حوصله انجام می دهند و قدم به قدم جلو می روند. پیشرفت آنها کند اما پیوسته است.

افراد بلغمی مزاج در مشاغلی که به صبر و حوصله نیاز است استعداد خوبی از خود نشان می دهند. این افراد از کار های یکنواخت خسته نمی شوند. آنها کار های بی صدا و بدون دردسر را دوست دارند. در برخی موارد سرعت عمل این افراد موجب شکست شغلی می شود و هر چه صبر و حوصله بیشتری به خرج دهید کار بهتر انجام می شود. برخی از تخصص های پزشکی که نیاز به تمرکز، صبر و آرامش دارند برای بلغمی مزاج ها مناسب هستند. آنها می توانند در رشته هایی مانند تاریخ، جامعه شناسی و روانشناسی موفق باشند. اگر مزاج این افراد معتدل باشد روانشناس موفقی خواهد بود.

عمق فکر این افراد زیاد است اما قدرت تفکر جامع و ارائه طرح های بزرگ را ندارند. دید آنها کوتاه است و توانایی آینده نگری و پیش بینی امور را ندارند اما در این نگاه محدود واقع بین هستند. تمرکز آن ها پایین است. آنها بسیار به حاشیه می روند و قدرت کمی برای جمع بندی و تجزیه و تحلیل دارند.

اگر افراد بلغمی مزاج اگر از حالت تعادل خارج شوند بسیار ضعیف می شوند، به ظوری که این کندی در یادگیری و حافظه خود را نمایان می کند و فراموشکار دیر فهم و کند ذهن می شوند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که امروزه افراد با آن مواجه هستند فراموشی است که شکل پیشرفته آن بیماری آلزایمر است. هر چند فراموشی و فراموشی علل زیادی دارد، اما علت اصلی و شایع آن سرما و رطوبتی است که در مغز ظاهر می شود. همه دارو های تقویت کننده حافظه گرم هستند.

آنها علاقه زیادی به یادگیری ندارند. موضوع های مختلف را کلمه به کلمه به خاطر می سپارند اما ابتکار و تحلیل قوی ندارند و مطالب را مثل طوطی حفظ می کنند. اگر رطوبت مغزشان زیاد شود، فراموشکار می شوند و اگر رطوبت جلوی سرشان باشد، خاطرات نزدیک را فراموش می کنند و اگر در پشت سر باشد، خاطرات دور مورد فراموشی قرار خواهد گرفت.

امروزه به دلیل وجود میوه ها و سبزیجات در تمام فصول، دیگر آن ها را متناسب با فصل مصرف نمی کنیم. مثلاً حتی در فصل زمستان از کاهو استفاده می کنیم که برای افراد بلغمی بسیار مضر است و باعث سردی و رطوبت بیشتر بدن می شود.

افزایش بلغم اکثرا در افراد کهنسال و در فصل زمستان که برف و باران می بارد دیده می شود. به دلیل سردتر و مرطوب‌تر بودن بدن زنان نسبت به مردان، زنان بیشتر در معرض علائم غلبه بلغم هستند.

غلبه بلغم باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود. کودکان بلغمی مزاج معمولاً شب ادراری یا سینوزیت مکرر دارند. بیماری هایی مانند سرماخوردگی باعث افزایش تولید بلغم می شود.

توصیه هایی برای افراد بلغمی مزاج

توصیه هایی برای افراد بلغمی مزاج/

از غذاهای گرم و خشک مخصوصاً در فصول سرد سال استفاده کنند.

از مصرف تمام غذاها و نوشیدنی هایی که مزاج سرد به خصوص سرد و تر دارند به ویژه در هوای سرد و شب پرهیز کنند و در صورت لزوم از غذاهای گرم و کم مصرف استفاده کنند.

افراد بلغمی مزاج اغلب از نفخ و سردی قلب رنج می برند که با ترک خوراکی های سرد و مصرف غذاهای گرم می توانند به سلامت معده و بدن در کمک کنند. با مصرف غذاهای گرم و خشک، میزان بلغم خود را متعادل می کنند، با مصرف مسهل و تخلیه روده و معده چاقی را کاهش می دهند.

افراد بلغمی ظرفیت گوارشی کمی دارند، بنابراین سعی کنند فقط ۲ وعده در روز (صبح و اوایل شب) بخورند. بین وعده های غذایی باید حداقل حدود 10-12 ساعت فاصله باشد. اگر بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی می‌کنند، مقداری خرما یا عسل یا میان‌ وعده ‌های متناسب با مزاج خود بخورند. روزه گرفتن و کم خوردن برایشان مفید است.

از نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا تا 3 ساعت بعد از غذا خودداری کنند.

از خوابیدن و استراحت زیاد که باعث افزایش سرما و رطوبت می شود خودداری کنند. حداکثر 8 ساعت خواب در شب مناسب است، اگرچه بهتر است این مقدار را کاهش دهند. خوابیدن در طول روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب آفتاب برای آنها بسیار مضر است.

سعی کنند قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوند تا از تولید بلغم اضافی جلوگیری کنند.

ورزش و فعالیت بدنی منظم توصیه می شود. 10 تا 15 دقیقه پیاده روی بعد از شام برای آنها خوب است. کم تحرک بودن رطوبت بدن شان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

عرق کردن برای آنها بسیار مفید است. آن ها می توانند با ورزش و سونای خشک تعریق خود را افزایش دهند.

از هوا و محیط های مرطوب دوری کنند.

به خصوص در هوای مرطوب لباس مناسب و گرم بپوشند

در فصل زمستان استفاده از کرسی یا خوابیدن روی زیرانداز های چرمی یا نمدی برای این افراد بسیار مناسب است.

در زمستان بهتر است به مناطق گرم و خشک سفر کنند.

حمام گرم و خشک و سونای خشک برای رفع بلغم مفید است. در صورت امکان، در یک حمام آب گرم که با بابونه یا مرزنجوش جوشانده شده بنشینند.

در فصول سرد سال استفاده از بخورهای گرم مانند آویشن، اسطوخودوس یا بابونه مفید است.

در اسفند ماه، کندر و مرمکی در خانه دود کنند.

ماساژ برای بدن آنها مفید است و قلنج را برطرف می کند.

پیشانی خود را با روغن کنجد یا روغن های گرم دیگر ماساژ دهند، برای رفع افسردگی یا کاهش حافظه مفید است.

مویز استفاده نمایند البته لازم به ذکر است که هسته  مویز نباید مصرف شود زیرا هسته آن طبیعت سردی دارد.

در فرد مبتلا به بلغم، تنها با باد کردن قسمت های مناسب بدن و بدون مصرف مکمل های خونساز هم، کم خونی قابل درمان است.

حجامت برای مزاج بلغمی بدون توصیه پزشک پیشنهاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن