روش صحیح درس خواندن + یادگیری سریع

روش صحیح درس خواندن

آیا شما جزو افراد فراموش کار هستید؟ آیا نمی توانید نام عناصر درس شیمی را به خاطر بسپارید؟ قطعا نه.

این به این دلیل است که حافظه به صورت انتخابی کار می کند.

به خاطر سپردن برخی از مشکلات آسان تر است زیرا از مشکلات دیگر اهمیت بیشتری دارند.

اما مغز توانایی حفظ هر چیزی را دارد و فقط به کمی تمرین نیاز دارد. در اینجا چند روش صحیح درس خواندن وجود دارد.

چی رو نخوندی؟

نقاط قوت و ضعف خود را در برنامه درسی بررسی کنید و به جای مرور بخشهایی که به طور کامل تسلط دارید، به قسمتهایی از کتاب بروید که تمرین نکرده اید و آنها را نخوانده اید. این دقیقا روش صحیح درس خواندن است.

اگر هنوز درسی نخوانده اید و تمرین ها را حل نکرده اید، یکی از بهترین میانبرهایی که می توانید استفاده کنید این است که به سوالات هر درس بروید و قسمت هایی از کتاب را بخوانید که جواب آنها را ندارید.

زیرا با وجود زمان کمی که باقی مانده است، تنها با کمک آزمایشات و تمرینات در هر بخش می توانید بفهمید که در کدام بخش ها نقاط ضعف یا قوت دارید. بنابراین در مرحله اول فقط به تمرینات و بخشهایی که تسلط ندارید تمرکز کنید.

شک نکن

برای مرحله دوم، باید قسمتهایی از کتاب را بخوانید که به سختی به خاطر سپرده می شود.

برای این کار باید قسمتهای مبهم کتاب را مطالعه کنید. و به عنوان مثال، اگر بعد از خواندن 5 صفحه متوجه شدید که صفحه ای به خوبی در ذهن شما جای نمی گیرد، باید دوباره به سراغ آن بروید و آن را کاملا در مغز خود قرار دهید.

با تمرین این تکنیک می توانید اضطراب خود را در جلسه امتحان کاهش دهید و اجازه ندهید چیزی به ذهنتان خطور کند.

خودت رو ببین

خودت رو ببین

مطمئن شوید که طبق روحیات و برنامه زندگی خود برنامه ریزی کرده اید و هرگز برای موقعیت هایی که نمی توانید فراهم کنید برنامه ریزی نکنید.

به عنوان مثال، اگر عادت دارید در ساعت مشخصی بخوابید یا قادر به خواندن بیش از توان خود نیستید، برنامه ریزی نکنید. زیرا مطمئناً قادر به اجرای چنین برنامه ای نخواهید بود.

هرگز در روزهای قبل از امتحانات از روش های سایر دوستان خود استفاده نکنید.

بهترین راه این است که مثل قبل برنامه ریزی کنید و فقط یک ربع بیشتر به زمان آموزش خود اضافه کنید و بهترین ساعات مطالعه را با توجه به عادت خود انتخاب کنید.

تا اینجا تا حدودی با روش صحیح درس خواندن آشنا شدین بریم ادامه !

به برنامه پایبند باش

روش صحیح درس خواندن که باید رعایت کنید این است که هنگام تعیین برنامه برای خود، سعی کنید برنامه مشخص را دنبال کنید و به آن وفادار بمانید و آن را با کار یا درس دیگری و با توجه به زمان تعیین شده جایگزین نکنید.

و برنامه ای را که تنظیم کرده اید ادامه دهید. حتی اگر سایر دروس را از دست داده یا به آن نیاز دارید، دوباره آن را مرور کنید. زیرا با این کار می توانید کل برنامه خود را خراب کنید و به آن پایبند نباشید.

کم کاری نکن

ممکن است این سوال برای شما باقی بماند که اگر به دلایلی نتوانستیم طبق برنامه پیش برویم و شما چند ساعت رها شوید، چگونه می توانیم تأخیرات را جبران کنیم؟ در پاسخ به این سول باید بگوییم که در برنامه ای که تنظیم کرده اید، باید زمانی را به عنوان ساعت جبران یا تأخیر وارد کنید.

اگر در طول روز بخشی از برنامه خود را از دست دادید و درس را به طور کامل مرور نکرده اید، در زمان تعیین شده به زمان جبران بروید و آن را پر کنید. به این ترتیب می توانید برنامه خود را در همان روز به پایان برسانید و بهترین نتیجه را بگیرید.

برای قبولی در امتحانات باید مانند دونده ای باشید که فقط به جلو و به خط پایان نگاه کند و قرار دادن یک ساعت جبرانی در برنامه درسی نیز به شما در رسیدن به هدف کمک می کند و روش صحیح درس خواندن است.

کمک بخواه

کمک بخواه

شما می توانید با استفاده از تفکر جمعی زمینه موفقیت در امتحان را فراهم کنید.

برخی از مباحث مهم و بروشورهای درس را خلاصه کرده و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

به این ترتیب می توانید با روش صحیح درس خواندن با دقت و سرعت بیشتری حرکت کنید و بهتر یاد بگیرید.

بازگشت به عقب ممنوع!

شما باید سعی کنید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و اجازه ندهید نتایج کم گذشته یا امتحانات ناموفق ترم گذشته به برنامه ریز شما آسیب برساند.

از استرس بپرهیزید و به فکر جبران نتایج قبلی باشید و با امید به جلو حرکت کنید. زیرا استرس و تنشی که برای خود ایجاد می کنید باعث می شود قضاوت بیرحمانه ای درباره خود داشته باشید و به نتیجه مطلوب نرسید و این مخالف روش صحیح درس خواندن است.

هیچ درسی رو بیخیال نشو

به صورت انتخابی مطالعه نکنید. هر یک از مطالب کتاب درسی مهم است و نباید از خواندن و یادگیری آن غافل شویم و فکر کنیم که نمی توان آن سوالات را مطرح کرد.

این موارد باعث می شود شما نمره خوبی از آن کسب نکنید و معمولاً به دلیل این اشتباه به رتبه خود در کنکور آسیب می رسانید.

بنابراین توصیه می شود که برای روش صحیح درس خواندن همه دروس را ارزیابی کنید و نکات را با دقت مرور کنید.

مانند کنکوری ها فکر نکن

شما باید تمام بخشهای یک کتاب را به ترتیب و با دقت بخوانید، زیرا تمام مطالب به صورت زنجیره ای به هم متصل شده اند و برای اینکه رشته این زنجیره در ذهن شما نشکند، باید تمام بخش ها را بخوانید.

بنابراین شما می توانید نکات مهمتر را بهتر بعد از بخشهای کم اهمیت درس یاد بگیرید، به عنوان مثال، اگر 3 درس اول کتاب سوال خاصی نداشته باشد، برای درک آنها هنوز هم باید آنها را بخوانید.

افراط ممنوع

افراط ممنوع

فقط روی یک درس تمرکز نکنید، زیرا زیاده روی در یک درس و دست کم گرفتن یک درس دیگر باعث می شود نتوانید به نتیجه مطلوبی که برای آن زحمت کشیده اید برسید.

سعی کنید همه دروس را متعادل کنید و برای همه دروس زمان اختصاص دهید. از آنجا که مطالعه بیش از حد موضوع مورد علاقه بیشتر شما را از خواندن کتاب های دیگر باز می دارد، این اشتباهی است که اکثر دانش آموزان مرتکب می شوند.

به عنوان مثال، دانش آموزانی که در رشته تجربی تحصیل می کنند و بیشتر وقت خود را صرف مطالعه زیست شناسی می کنند، نباید از درس عربی غافل شوند و یا دانشجویانی که علوم انسانی می خوانند و بیشتر وقت خود را با مطالعه ادبیات می گذرانند و زمان کمتری را در درس ریاضی می گذرانند، نتیجه مطلوب در امتحانات نمیگیرند.

یادداشت کن

بهترین روش صحیح درس خواندن یادداشت کردن مطالب مهم است.

با نوشتن آنچه باید روز بعد انجام دهید می توانید از زمان و روز بعد نهایت استفاده را ببرید و برنامه های خود را با توجه به اهمیت در اولویت قرار دهید.

به عنوان مثال، تصور کنید که صبح از خواب بیدار می شوید و برنامه ای برای روز ندارید و گیج می شوید که چه درسی را بخوانید و این خود یک ساعت طول می کشد تا تصمیم نهایی را بگیرید و تعیین کنید که چه درسی برای آن روز است.

زمان لازم برای آن، تکمیل یک موضوع ساعت ها طول می کشد و شما به راحتی یک روز را از دست می دهید.

اگر افراد موفق همیشه از شب قبل می دانند که فردا چه کاری باید انجام دهند.

با صدای بلند بخون 

با صدای بلند بخون

با استفاده از این تکنیک می توانید بعد از خواندن مطالب و نکات و درک معنای آن، مطالب را با صدای بلند تکرار کنید تا بتوانید یک بار دیگر مطالب را تکرار کرده و همزمان بشنوید.

این باعث می شود مطالب مورد نظر خود را بهتر و آزادانه یاد بگیرید. درست مثل تصور شخصی که قرار است به او آموزش دهید و هر آنچه را می خوانید به او بیاموزید.

وسوسه نشو

هنگام مطالعه گوشی های خود را خاموش کنید یا از هر چیزی که شما را وسوسه می کند برای چند دقیقه دوری کنید.

زیرا ممکن است در اواسط آموزش ناگهان وسوسه شوید که به سراغ تلفن همراه خود بروید و بخواهید برای چند دقیقه در فضای مجازی پرسه بزنید که این بزرگترین آسیب در حین آموزش است.

فلش کارت استفاده کن

برای راحت تر به خاطر سپردن برخی نکات، تعاریف یا توضیحات و کمک به شما در به خاطر سپردن مطالب، بهتر است آنها را بنویسید و آنها را به فلش کارت تبدیل کنید تا بتوانید با خواندن آنها مطالب را در ذهن خود بهتر حک کنید.

این هم مقاله روش صحیح درس خواندن !

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *