شخصیت کاردینالی چیست؟

شخصیت کاردینالی چیست؟

اصطلاح شخصیت کاردینالی (اولین بار توسط روانشناسی به نام گوردون آلپورت به کار رفته است).

شخصیت کاردینالی به ویژگی های شخصیتی گفته می شود که چنان با شخصیت فرد در هم آمیخته اند که کار به جایی می رسد که با آن ویژگی شناخته می شود.

به عبارت دیگر، ویژگی های کاردینالی آن ویژگی های متمایزی است که از ویژگیهای فرد مورد نظر است و چیزی به نام شخصیت کاردینالی را تشکیل می دهد.

به عنوان مثال، اگر حواس شما پرت باشد و همیشه وسایل خود را هرجا بروید بگذارید، بعد از مدتی احتمالاً حواس پرتی به شخصیت کاردینالی شما تبدیل می شود.

به همین ترتیب، اگر در مورد مهمانی ها بسیار پرشور و هیجان هستید، اطرافیان شما را به عنوان یک مهمانی گرم کننده به یاد می آورند و شخصیت کاردینالی شما خواهد بود.

آیا شخصیت کاردینالی اشکالی دارد؟

اولین پاسخ به این سوال این است که، البته، برخی از شخصیت کاردینالی ها خوب و برخی دیگر بد هستند، و این تا حد زیادی به ویژگی های شخصیتی که در کانون توجه هستند بستگی دارد.

البته شناخته شدن به عنوان “حواس پرتی” یا “عصبی” چیزی نیست که بخواهید دنبال آن باشید. از طرف دیگر، شما احتمالاً می توانید تصور کنید که اگر به لطف و مهربانی یا خونسردی معروف باشید همه چیز چقدر خوب خواهد بود.

از این گذشته، شناخته شدن به عنوان “ساکت ترین شخصی که من می شناسم” نباید بد باشد، درست است؟

البته این در مورد تمام ویژگیهای کاردینالی صدق می کند. دلیل ما برای این پاسخ شگفت آور این است که هیچ انسانی نباید آنقدر ساده تلقی شود که فقط در قالب صفت مشخص قابل پذیرش باشد.

به عنوان مثال تصور کنید که اگر شما به عنوان “آرام ترین” فرد شناخته می شوید، بعید است کسی تصور کند که می تواند با شما همان گونه که می خواهد رفتار کند.

شخصیت کاردینالی چگونه است؟

شخصیت کاردینالی چگونه است؟

هنگامی که ما توسط یک شخصیت کاردینالی تعیین می شویم، گاهی اوقات از انتظاراتی که این ویژگی شخصیت ایجاد می کند (مانند مهر و موم بر پیشانی ما) تحت فشار قرار می گیریم.

به عبارت دیگر، ما در قالبی هستیم که معتقدیم نباید شکسته شود.

به عنوان مثال فرض کنید که شما به آرامش و رفتار دوستانه خود معروف هستید، در این صورت شما احتمالاً احساس خواهید کرد که وقتی افراد از شما سو استفاده می کنند نباید سر و صدا کنید تا کاردینال شخصیت نباشد.

شما به عنوان “ساکت ترین مرد” در معرض خطر هستید. یا مثلاً احتمالاً دانش آموزی را در مدرسه خود می شناسید که به او برچسب “گیج” زده میشود و اینگونه القا شده است كه آینده چنین شخصی معمولاً قابل پیش بینی است.

منظور ما در اینجا این است که این شخصیت کاردینالی نه تنها می تواند شما را تعریف کند، بلکه می تواند شما را محدود کند و بر نحوه دید و رفتار دیگران با شما تأثیر بگذارد.

نکته این است که، اگر شما به تنهایی نمی توانید کاملاً خودتان باشید یا کامل باشید، آیا روابط شما با دیگران می تواند صحیح و معنی دار باشد؟ آیا بهتر نیست دوستانتان از شخصیت چند لایه شما بدانند؟

آیا شما هم شخصیت کاردینالی دارید؟

آیا شما هم شخصیت کاردینالی دارید؟

همانطور که گفته شد، مهمترین کاری که باید در ابتدا انجام شود این است که تشخیص دهید شخصیت کاردینالی برای شما مشکلی ایجاد می کند یا خیر.

آیا به ویژگی خاصی معروف هستید؟ نکته ای که باید در اینجا بخاطر بسپارید این است که اگر یک ویژگی در شما برجسته تر است، نباید زیاد نگران باشید.

تقریباً همه ما یک ویژگی مشخصه داریم که مختص خود ماست، اما لزوماً تا آنجا پیش نمی رود که به اصلی ترین خود تبدیل شود.

به عنوان مثال، ممکن است با شوخی های خنده داری که می گویید شناخته شده باشید، اما افراد اطراف شما به جنبه های دیگر شخصیت شما نیز علاقه مند هستند.

مشکل از آنجا شروع می شود که احساس می کنید نمی توانید به روشی خاص رفتار کنید زیرا با تصویری که دوستانتان از شما در ذهن شما ایجاد کرده اند متناسب نیست.

مهمترین هدفی که شما باید انتخاب کنید راحت بودن و خود بودن در کنار هم بودن بدون توجه به نظرات دیگران است.

آنچه را که در شما ریشه دارد، زیر سوال نبرید و “تصویر” و شکل اندیشه دیگران را در رفتار خود وارد نکنید.

اگر احساس می کنید نمی توانید این کار را انجام دهید، بهتر است به یک درمانگر مراجعه کنید یا برای مقابله با اضطراب و افکاری که باعث رفتار و مشکلات شما می شوند از CBT استفاده کنید.

در عین حال، نباید تسلیم شوید، بلکه باید سعی کنید قالبی را که برای خود ایجاد کرده اید، بشکنید.

سعی کنید هر از گاهی جنبه دیگری از شخصیت خود را نشان دهید و ببینید واکنش دیگران چگونه است.

به زودی متوجه می شوید که احترام مردم نسبت به شما افزایش یافته است و وقتی بتوانید خود باشید، احساس می کنید که بار سنگینی از دوش شما برداشته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *